Alliance Art Centre

ДМИТРИЙ ГОРБАЧЕВ

АТРИБУТИРОВАНИЕ ХУДОЖЕСТВЕННЫХ ПРОИЗВЕДЕНИЙ ИСКУССТВА

  Rambler's Top100    

Рідна сторона під поглядом Рапопортів


Світлана АГРЕСТ-КОРОТКОВА, спеціально для «Дня

http://www.day.kiev.ua/276728/


 

Родина, клан, династія — не важливо, як це називається. Як правило, час вибирає визначення. Але аура родини, продовження професії з покоління в покоління, не за принципом пристосування до цього світу, а за велінням душі, за складом світовідчуття, дарує в результаті людству відкриття, книги, музику, картини. І всі ми, потрапляючи до істинного світу мистецтва, отримуємо могутній заряд духовності, толерантності, любові та краси.

Саме родина доклала максимум зусиль для появи цих двох дивовижних видань — Бориса Рапопорта і Люби Рапопорт. Це не каталоги в чистому вигляді, хоча малярських робіт, малюнків, нарисів там більш ніж достатньо. Не мемуари, хоча спогадів, щирих думок, особистих листів там чимало. І «данським» виданням ці книги не назвеш, незважаючи на те, що добрі висловлювання колег, мистецтвознавців і друзів там є.

Імена й батька — Бориса Рапопорта, і дочки — Люби добре відомі не лише серед професійних поціновувачів малярства (хоча і бачення світу, і творчі манери в них абсолютно різні), але й серед аматорів і збирачів цього виду мистецтва. Їхні роботи зберігаються в музеях і приватних колекціях не лише України, але далеко за межами рідної сторони.

Пейзажі Бориса Рапопорта сповнені прозорого повітря, світла й позитиву, навіть якщо на них —похмура пізня осінь.

Відомий, тонкий і розумний мистецтвознавець Дмитро Горбачов так згадує в книзі свої перші враження від знайомства з роботами митця: «Вперше я почув ім’я Бориса Рапопорта 1959 року, коли почав працювати в Музеї українського мистецтва. Експозиція за нинішніми мірками була досить бідною — не можна було виставляти ікони, парсуни, роботи 20—30-х років. Переважали картини офіціозні, наприклад, «Щорс на прийомі у Леніна». Щорс ніколи не був на прийомі у Леніна, а картину намалювали. У всіх роботах, навіть дуже талановитих митців, був присутній дух офіціозу. Штучний, натужний оптимізм, неначе існує повинність радості. І висіла робота Бориса Рапопорта. Невеличкий пейзаж, геть чисто позбавлений тих самих офіціозно-соціалістичних рис... Вона була більш культурна, відчувалася європейська традиція, знайомство з барбізонцями, яке не різало очей, але відчувалося. Так що, ще тоді я визначив для себе Бориса Рапопорта як художника високого рівня».

Зі спогадів, листів, відгуків друзів складається мозаїчна картина непростого, але повного творчості, любові, поваги до родинних цінностей і, загалом, радісна картина життя.

Книга Бориса Рапопорта видана професіонально та з великим пієтетом до автора картин і спогадів у київському видавництві «Оптима». Картини й малюнки підібрані так, щоб її власник зміг у ретроспективі простежити і творчу, і побутову сторони життя митця.

Легке й одночасно насичене малярство Люби Рапопорт «по-рембрантівськи психологізоване та одночасно гостро експресивне, як у Сутіна», за визначенням того ж Дмитра Горбачова, інтелектуальна, повна м’якої іронії, гостроти сприймання навколишнього світу та безмежної любові до людей. Незважаючи на їхні численні вади.

 

У першій частині книги вперше оприлюднено вербальні спогади, замальовки і роздуми Люби Рапопорт. Їх небагато, але легкість викладу, смислова наповненість і нестандартне сприйняття життя відкривають нам художницю з незнайомого боку. Окрім тих, звичайно, хто входить до постійного кола її спілкування. Довірливість подібної верстки книги вводить її власників до цього не дуже широкого кола, і від нас залежить, чи виправдаємо ми цей аванс довіри. І ми, разом із Любою, розуміємо: «До краси не можна звикнути. Читаючи поетичні рядки, які полюбилися, перегортаючи альбом митця, який полюбився, дивлячись у вікно та спостерігаючи за метаморфозами природи, грою світла та тіні, все це кожного разу переживаєш заново. Але такі ж сильні почуття, лише зі зворотним, негативним впливом на душу, може викликати й потворність»...

Книга Люби Рапопорт побачила світ завдяки видавництву ВХ(студіо) при підтримці Національного художнього музею України. І купити обидва ці видання можна лише на розкладках у цьому музеї. А незабаром у його залах буде відкрито персональну виставку Люби Рапопорт.

№118, субота, 11 липня 2009

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

В начало | Презентация | Что я могу вам предложитьАтрибутированные произведения искусства | Живопись Скульптура  Графика (рисунок, гравюра) | Иконы | Плакаты | Выставки, публикации, фильмы | Выставка Украинский модернизм, 1910-1930 | Новости | Оформление заказа. Контакты | Арт-ссылки

 

 

 

 

 

Rambler's Top100

TopList

be number one

Best sites for Collectors